Начини за стимулиране на детето да започне да говори в периода от 1 до 3 години
29 Май | Автор: Надя Бирова
Сподели публикацията:
Стимулиране на детето да започне да говори възможно най-бързо, особено ако то е на възраст между 1 и 3 години и не е проговорило досега, може да бъде предизвикателство. Важно е да имате реалистични очаквания и да се отнесете с търпение и разбиране към детското развитие на речта.
Ето няколко практически съвета, които могат да помогнат в този процес:
1. Създайте стимулираща и богата речева среда:
Говорете с детето си често и на различни теми. Използвайте прости и ясни изрази, които са лесни за разбиране.
Четете книги на детето и му разказвайте истории. Покажете му илюстрациите и задавайте въпроси, които го подтикват да коментира и изразява своите мисли.
Поставете акцент върху речта в ежедневни ситуации като хранене, обличане или къпане. Повтаряйте думите, свързани с тези дейности и показвайте предметите, докато ги именувате.
Пример: „Искаш ли диня? Да, това е диня. Диня“.
2. Бъдете активен слушател и поощрявайте комуникацията:
Показвайте интерес към това, което детето опитва да изрази. Слушайте внимателно и отговаряйте на неговите опити за комуникация, без да го прекъсвате.
Използвайте жестове и жестова реч, за да подкрепите думите. Например, покажете на детето как да поиска вода, като прави жест за пиене.
Поощрявайте детето да използва прости думи или звуци, като „мама“ или „папа“, за да се изрази.
Пример: „Да, това е мама. Кажи „мама“.
3. Играйте с думи и звуци:
Повтаряйте думите и звуците, които детето прави, за да го подкрепите в процеса на усвояване на речта.
Играйте игри на звуци и думи, като „Намери предмета“, където детето трябва да назове предмет, който сте му показали.
Пример: „Ти казваш „пи“, нали? Пи, пи, пи. Добре го правиш“!
4. Премахнете всякакво екранно време
Премахнете всякакво екранно време или екранно устройство /телевизор, телефон или таблет/ от ежедневието на детето, колкото и голямо предизвикателство да е това, включително и всички устройства, които работят „за фон“ без някой да ги гледа. Важно е да не забравяте, че до две годишна възраст, децата не могат да обработват бързината на кадрите и при гледане на ТВ, таблет, телефон, хипофизата им нараства, което с времето може при някои деца да доведе до леки форми на аутизъм или забавено развитие именно, заради уголемената хипофиза.
5. Играчки
Играчките, които децата получават пеят, светят, вибрират, движат се и какво ли още не. Това е свръх стимулация за оформящата се нервна система и превъзбужда децата.
Подбирайте и давайте на детето пасивни играчки, с които да развие своето въображение. Това може да са дървени пъзели, меки и тихи книжки, рингове и др.
6. Игри за фина и груба моторика
Те са изключително важни. В мозъка центъра на фината моторика е в непосредствена близост до центъра на говора. Стимулирайки фината моторика се стимулира и проговарянето. Играйте игри за рисуване /дори с пръстчета/, подреждайте, нанизвайте, изрязвайте, залепвайте, играйте с пластилин и много други дейности, които да подпомогнат фината моторика при детето.
7. Режим
Осигурете режим на активно будуване и достатъчно време за сън. Установете здравословен хранителен режим.
8. Правила и граници
Децата имат нужда от правила и граници, за да растат щастливи и спокойни. Правилата са ключът. Те трябва да са реалистични и да има ясни очаквания.
9. Потърсете помощ от професионалисти
Ако имате сериозни притеснения относно развитието на речта на детето, консултирайте се с педиатър или логопед. Те могат да ви предоставят ценни съвети, насоки и подкрепа.
Помнете, че всяко дете е уникално и се развива със свое собствено темпо. Важно е да създадете подкрепяща и стимулираща среда и да бъдете търпеливи. Стимулацията на речта на детето трябва да бъде игрова и забавна, за да се запази мотивацията и интересът му.
В полудневната образователна занималня на KoalaKids Academy, за деца от 2 до 5 години, обръщаме специално внимание на стимулацията на проговарянето, чрез различни упражнения, игри и техники, децата напредват с всяко занимание. Работим усилено върху говора, фината моторика, паметта и концентрацията, за да стимулираме естествено мозъчната дейност, без децата да усещат умора, напрежение или натовареност, която се получава при използането на екранните средства.
ПОСЛЕДНИ ПУБЛИКАЦИИ
ЕТИКЕТИ