Успяващите деца не се раждат - те се създават
29 Май 2024 | Автор: Надя Бирова
Сподели публикацията:
Съществуват качества, силни черти на характера, които всеки може да развие, така че по- лесно да преодолява трудностите и да бъде успешен. Нищо, което едно дете е наследило от родителите си, не може да му попречи да се развива, да живее пълноценно и щастливо, стига само да бъде намерен правилният подход към него.
Според детския психолог, педагог, образователен консултант и автор на над 20 книги за възпитанието, д-р Мишел Борба, съществуват седем силни страни на характера, които могат да бъдат възпитани във всяко дете, за да расте пълноценно и да се справя успешно. Това са самоувереност, емпатия, самоконтрол, нравственост, постоянство, любознателност и оптимизъм - качества, които изграждат личност, стабилна и готова да посрещне всяко предизвикателство.
1. Самоувереност
Образованието трябва да се свежда не само до изучаване на определени предмети, но и до усвояване на умения като сътрудничество, критично мислене и изграждане на увереност. Нашата основна цел като родители е децата да растат такива, каквито са, а не такива, каквито искаме да бъдат. Помощта, която им оказваме, в тази посока, е първата крачка към осигуряване на условията, при които те ще могат да разгръщат потенциала си и да бъдат най- добрата си версия. Всичко започва с изграждането на самоувереността им, която ще се превърне в пътна карта за максималната им успеваемост.
Самоувереността е свързана с въпроса: „Кой съм аз?“, чийто отговор води до оценяване на уникалните качества, дарби и интереси. За да успее детето трябва да развие в себе си положително усещане за идентичността си. Това води до по- висока успеваемост в училище, по- висока издръжливост, по- силно усещане за благополучие и щастие.
Не правим услуга на децата си като ги насочваме в желаната от нас посока, защото ги лишаваме от възможността да развиват дарбите, благодарение на които биха могли да се наслаждават на собствената си компания, да уважават себе си, да изпълват живота си със смисъл и да продължават уверено напред. Имайте предвид, че силният натиск убива желанието на детето да се усъвършенства. Децата си дават сметка, че очакваме от тях да се представят блестящо и не искат да ни разочароват. По тази причина случаите на тревожност и психични разстройства нарастват лавинообразно.
Съществуват три ключови въпроса, на които трябва да отговорите, за да сте сигурни, че възпитавате в детето си здравословна увереност. Какво е според вас детето ви? По какъв начин се възприема? И най- важното: по какъв път иска да поеме?
Една от най- важните ни задачи като родители е да открием основните активи (положителните качества и дарбите) на децата си, за да можем да ги ценим за това, което представляват, а не за това, което искаме да бъдат.
2. Емпатия
Повечето хора описват емпатията като момент, в който „усещаме чуждата болка“, но тази силна страна на характера се среща в три разновидности:
Афективна емпатия - споделяне на чувствата и емоциите на хората около нас;
Поведенческа емпатия - проява на състрадание;
Когнитивна емпатия - осъзнаване на мислите на околните и способността да се поставяме на тяхно място.
Емпатията оказва положително въздействие върху здравето, щастието и благоденствието на децата и води до удовлетвореност в общуването им с околните, както и до изграждане на устойчивост към провалите. Тя помага за намаляване на стреса и за нарастване на доверието, креативността, добротата, склонността към просоциално поведение и психическата издръжливост и представлява ефикасен антидот срещу агресията и предразсъдъците. Тя е важна предпоставка за усвояване на уменията за четене и за развитие на критичното мислене на децата, както и за успеха им по математика. Тя ги подготвя за живота в глобалния свят и впоследствие им предоставя по- добри възможности да си намерят работа. Опитите ни да отглеждаме „успешни“, но лишени от емпатия деца отслабват тяхната устойчивост, засилват усещането им за празнота и те се чувстват изчерпани.
Запомнете, че децата са склонни да проявяват по-силна емпатия, след като осъзнаят значението й. За да започнат да изпитват емпатия, трябва да им давате примери. Посочвайте им модели на поведение, които искате да усвоят. Те трябва да се научат да разпознават различните емоционални състояния, за да могат да вникнат в чувствата на хората около себе си. Задавайте им често въпраса: „Как се чувстваш?“. Насърчавайте децата си да съчувстват на другите.
3. Самоконтрол
Искате децата ви да бъдат здрави психически, да бъдат отлични ученици, да създават здрави връзки и да имат успешна кариера? За да се сбъднат желанията ви, трябва да се погрижите за изграждането на самоконтрола им. Контролирането на емоциите, мислите и действията е пряко свързано с успеха и колкото и да е странно ние не му обръщаме достатъчно внимание в усилията си да помогнем на децата си да се съвземат след провалите и да преуспяват.
Децата с по-високи нива на самоконтрол са по-щастливи и по-здрави, когато достигнат зряла възраст. Те са в състояние да се концентрират и да управляват импулсите и мислите си, да са по-успешни във всяко едно отношение.
Вероятно неведнъж сте се опитвали безуспешно да накарате детето си да стане от компютъра и да излезе на двора. Резултатите от проучванията са категорични: самоконтролът е много важна черта на характера на успяващите хора. Добрата новина е, че той може да бъде възпитан на всяка възраст. Основните предпоставки за усвояването му са: концентрация, която води до изостряне на вниманието и трениране на търпението; способност да бъдат потискани вредните емоции и вземане на правилни решения. Основният съвет тук е да подсилвате способността на детето си да се концентрира върху важните неща, това може да направите като ограничите факторите, отвличащи вниманието. Това може да бъде консумация на вредна храна, претоварена програма, без време за релаксация и зареждане с енергия; прекомерно използване на компютри, екрани или други дигитални устройства; нереалистични очаквания, недоспиване- старайте се да създавате на детето си условия за здрав сън. Съществува тясна връзка между способността на детето да контролира вниманието, емоциите, мислите, действията си и устойчивостта и успеваемостта му.
Запомнете, че ние сме живи учебници за децата си. Проявявайте самоконтрол, за да давате пример на детето си.
4. Нравственост
Нравствеността представлява изградени схващания и усвоени умения, които помагат на децата да разберат кое е правилно и да го отстояват. Тази черта на характера определя допустимите граници и им дава сила да устояват на изкушенията и им показва правилния начин, по който трябва да действат, когато не сме близо до тях, за да ги напътстваме.
Децата, които се отличават с висока нравственост, са верни на себе си и честни с хората. Те са упорити, отговорни, смели и устойчиви- това са качествата, които са им нужни, за да могат да се справят с днешния груб и себичен свят.
Хубав съвет е да откриете някое мото, посветено на нравствеността, което е подходящо за семейството ви, и го използвайте, това ще помогне на детето да вникне в чертите на характера. „Винаги казвай истината“, „Спазвай обещанията си“, „ Прави това, което казваш“, „Трябва да държиш на думата си“, „Делата са по-убедителни от думите“ и др. Повтаряйте тези изречения и ги използвайте в подходящи ситуации, докато децата ви ги запомнят.
Не забравяйте, че родителите играят важна роля за изграждането на моралния кодекс, определящ поведението на децата ни. Нравствеността трябва да бъде демонстрирана, възпитавана и насърчавана. Използвайте разумно времето, с което разполагате!
5. Любознателност
Любознателността помага на децата да се възползват от възможностите, които се откриват пред тях, и ги мотивира да придобиват знания не само в класната стая, но и извън нея. Учениците, притежаващи по- висока степен на любознателност, показват по- голяма успеваемост в сравнение с тези, които не са толкова любознателни. Тази черта на характера кара децата да мислят нестандартно, да правят открития и разпалва интереса и креативността им. Тя засилва стремежа им към събиране на информация, подтиква ги да изследват далечни хоризонти, вдъхновява ги да сбъдват мечтите си, помага им да открият решения на проблемите, придизвиква ги да проучват разнообразни идеи и ги стимулира да следват стремежите си.
Запомнете, че любознателността на децата нараства, когато сами избират заниманията си. Нещата, към които проявяват интерес, стимулира тяхната любознателност и води до високи резултати. Оказвайте помощ на синовете и дъщерите си, докато се опитват да разберат какви са предпочитанията им.
6. Постоянство
Постоянството разширява хоризонта на децата и представлява важна предпоставка за успеха им. Тази черта на характера ще им помага да се справят с живота, когато нас вече няма да ни има. Те ще се нуждаят от нея в нашия несигурен, забързан, висококонкурентен и променящ се свят.
Ето ви някои идеи за изграждане на постоянство:
Давайте на детето си примери за полагане на усилия- например, когато вършите нещо, което ви затруднява, постарайте се детето ви да чуе как казвате: „Ще продължавам, докато успея!“, „Никога не се предавам, ще се справя“ и т.н.
Отнасяйте се спокойно към грешките на детето си- най- добре е да му покажете спокойто и да обсъдите начини как може да се поправят, тъй като грешките може да обезсърчат децата. Не трябва да допускате детето ви да превърне в трагедия проблема, пред който е изправено. Съставете заедно план за действие и го окуражавайте да опитва отново и отново, докато успее.
Давайте за пример на детето си хора, които лесно се отърсват от провалите. Повечето деца си мислят, че славата и щастието се дължат на късмет или пари и забравят, че върховите постижения са резултат от полагане на усилия и от проява на постоянство.
Обяснете на детето си, че не трябва да се опитва да се справи с всичко наведнъж. Някои деца се предават, защото са объркани от „всички проблеми“ и „ всички задачи“. Разделянето на задачите на части помага на децата, които имат затруднения с концентрацията, първите стъпки или които се притесняват „дали всичко ще е наред“.
Показвайте на детето си как трябва да се насърчава само. Помогнете му да научи някои изречения, използвани от упоритите хора: „Мога да го направя“, „Ще опитам отново“, „Не се отказвай“, „Няма да се предам“ и др.
Детето проявява по-голямо постоянство, когато му позволяваме да избира заниманията си, съобразно с потребностите си. За да стимулирате развиващата се умствена нагласа и постоянството, трябва да го хвалите заради усилията му, а не заради крайния резултат.
7. Оптимизъм
Вероятността изпълнените с оптимизъм деца да постигнат успех е по-голяма, защото те възприемат трудностите като нещо временно и преодолимо. Съществува обаче и една диаметрално противоположна нагласа: песимизъм. Децата, които са настроени песимистично, възприемат предизвикателствата като бетонни блокове, които не са в състояние да отместят и са склонни да се предават.
Имайте предвид, че ние неволно предаваме страховете и тревогите на децата си и това с времето може да се отрази зле на положителния начин, по който те гледат на живота. Те се учат от възгледите ни и следват нашия пример.
Съществуват три вида нагласа, които родителите могат да възпитат в децата си, за да им вдъхнат оптимизъм и да им дадат възможност да се възползват от силните си страни: позитивен начин на мислене, позитивно общуване и надежда.
За да възпитате оптимизъм в децата си, споделяйте добрите новини с тях, насърчавайте ги да вършат добро, гледайте вълнуващи филми заедно, давайте им знак, когато изказват песимистични мисли, обсъждайте нещата, които са ви доставили радост, подканяйте ги да правят добри дела, препоръчвайте им стойностни книги, учете ги да превръщат лошото в добро, карайте децата си да търсят цитати, които ще ги вдъхновяват да бъдат добри, показвайте им, че сте доволни от положителния им начин на мислене, създайте си кутия за великодушие, в която децата да събирате играчки, дрехи, книги, които вече не са им потребни и заедно ги дарявайте на някой, който има нужда.
Децата, гледащи жизнерадостно на живота, независимо от трудностите, имат родители, които им дават примери за оптимизъм. Опитвайте се да бъдете този пример за подражание за децата си и да възпитате в тях тези седем силни страни на характера, които определено ще гарантират бъдещия им успех и пълноценен живот.
ПОСЛЕДНИ ПУБЛИКАЦИИ
ЕТИКЕТИ